Návšteva J.V. Nórskej kráľovnej Sonji

26. október 2010

Dňa 25. októbra 2010 zavítal na svoju historicky prvú návštevu Slovenska nórsky kráľ Harald V. s manželkou Sonjou. Počas troch dní bol pre nich pripravený bohatý program, ktorého cieľom bolo ukázať vzácnym hosťom to najzaujímavejšie, čo naša krajina ponúka.
Práve Danubiana bola poctená tým, že kráľovná Sonja si na prvú návštevu v Bratislave vybrala práve naše múzeum, kam zavítala so svojím sprievodom v spoločnosti slovenskej prvej dámy, pani Silvie Gašparovičovej. Okrem výstavy Jozefa Jankoviča ju zaujal predovšetkým sochársky park a architektúra múzea.
Mimoriadne sa jej páčilo citlivé umiestnenie budovy múzea v strede Dunaja a okolitej prírody. Z histórie výstav, ktoré sme v minulosti uskutočnili, ju najviac zaujala výstava Sama Francisa, Karla Appela či Magdaleny Abakanowicz. Pozitívne sa vyjadrila aj k otázke možného rozšírenia Danubiany o nové priestory, v ktorých by bolo možné predstaviť našu permanentnú zbierku.
Na záver takmer dvojhodinovej návštevy kráľovná Sonja vyjadrila prianie, aby práve jej návšteva mohla byť v budúcnosti impulzom na nadviazanie spolupráce pri zorganizovaní výstavy nórskych umelcov v Danubiane a slovenských autorov v Nórsku.