Vincent Polakovič

 

Narodil sa 19. novembra 1958 v Poprade. Je ženatý, s manželkou Katarínou má dve deti, syna Vincenta a dcéru Veroniku. Po ukončení štúdia na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach v roku 1982 pracoval v štátnej službe.

Od roku 1993 je advokátom. V lete roku 1990 uskutočnil cestu “Po stopách Vincenta van Gogha“, počas ktorej navštívil všetky miesta, kde tento slávny umelec žil a tvoril. Inšpirovaný touto cestou postavil a 11. septembra 1993 otvoril dnes už legendárny Žltý dom Vincenta van Gogha v Poprade. V rokoch 1993 – 2000 zorganizoval viacero výstav slovenských výtvarníkov nielen u nás, ale aj v zahraničí.

V roku 1994 sa v Holandsku zoznámil s Gerardom Meulensteenom, s ktorým v roku 1999 začal výstavbu prvého súkromného múzea moderného umenia, ktoré bolo otvorené 9. septembra 2000, keď bola oficiálne ukončená činnosť galérie Žltý dom a kontinuálne pokračovala aktivita novej inštitúcie, ktorá dostala meno Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave-Čunove. Od jej otvorenia je jej prvým riaditeľom. Za realizáciu tohto projektu mu v roku 2000 bola udelená Cena ministra kultúry SR. Počas svojho pôsobenia v Danubiane zorganizoval desiatky domácich aj zahraničných výstav. Je autorom a spoluautorom viacerých knižných publikácií o výtvarnom umení a výtvarných katalógov.