Vlastnou cestou

Jan Kaplický
19. september 2011 do 26. február 2012
Kurátor: 
Eva Jiřičná
Eliška Kaplický

Jedinečný výstavný projekt predstavil verejnosti prehľad tvorby architekta Jana Kaplického. Je to osobnosť mimoriadneho medzinárodného dosahu nielen v architektúre, ale aj v oblasti interiérového dizajnu, šperku, módy a ďalších umeleckých odvetví. Bratislavská výstava bola doteraz najrozsiahlejšou retrospektívnou umelcovou výstavou na ploche 1 700m2 vo všetkých priestoroch Danubiany. Obsiahla vyše sedemdesiat modelov jeho najvýznamnejších realizácií a projektov, originálnych skíc, návrhov, fotografií realizácií a dizajnových diel. Výstavu predchádzala veľká medzinárodná publicita na tlačovkách okrem Bratislavy vo Viedni, v Budapešti, Brne a Prahe.
Jan KAPLICKÝ (1937 – 2009), český architekt, po štúdiách na VŠUP v Prahe emigroval v roku 1968 do Veľkej Británie. Pracoval najprv pre významných architektov, napr. Renza Piana, Richarda Rogersa a spolupracoval aj na projekte Centre George Pompidou. Roku 1979 založil s Davidom Nixonom vlastné architektonické štúdio Future Systems a postupne sa prepracoval medzi architektonickú špičku. Zaujímal sa o alternatívne architektonické postupy, používal materiály, postupy a technológie, ktoré sa v architektúre bežne nepoužívajú – stal sa predstaviteľom high-tech architektúry.
K jeho významným oceneným projektom patria napr. Lord s Media Center v Londýne, obchodný dom Selfridges v Birminghame, Naples Subway Station v Neapole, Maserati Museum Modena a mnohé ďalšie, nielen v Európe, ale aj v Ázii a Amerike.
Tento mimoriadny projekt medzinárodného dosahu patrí k najvýznamnejším, aké sa za posledné roky v Bratislave uskutočnili.
 

Partneri: