Odkiaľ prichádza vôňa

Ayako Rokkaku
23. september 2012 do 9. december 2012
Kurátor: 
Ayako Rokkaku
Nico Delaive
Gerard Meulensteen

Výstava Ayako Rokkaku v rotterdamskej Kunsthale mala výstižný názov „Colours in My Hand“. Mladá japonská maliarka, známa predovšetkým tým, že nanáša farby na podklad priamo rukami, takýmto bezprostredným spôsobom pracuje už vyše desať rokov. Dodnes vytvorila stovky obrazov, ktorými zaujala širšiu odbornú verejnosť i profesionálne publikum.

Jej tvorba je z viacerých pohľadov netradičná, pretože nepodlieha zaužívaným stereotypom. Čistý a bezprostredný vzťah k maľbe je predurčený aj tým, že je autodidaktom. Maľuje „a la prima“, bez podmaľby, bez obvyklých prípravných štúdií a bez kompozičných či ideových zámerov. Fascinuje ju samotný maliarsky proces, ktorý často realizuje ako maliarske performancie na výstave priamo pred zrakmi divákov. „Maľba sa stále mení a každý môže tento proces premeny sledovať. Je nádherné zúčastňovať sa na tvorivom procese spolu s ostatnými...,“ povedala. Na rozmerných plátnach – live paintings často maľuje s deťmi, ktoré sú účastníkmi performancie.
Výtvarné videnie Ayako Rokkaku sa sústreďuje na úzky okruh motívov: postavy malých dievčat s veľkými roztvorenými očami a dlhými rukami vznášajúce sa vo farebných „záhradách“, medzi domami, lodičkami a inými zázračnými a pritom obyčajnými vecami. Videné akoby očami dieťaťa a podané nevyumelkovaným štýlom, v hýrivej a žiarivej farebnosti. Spôsob práce má blízko k obľúbeným japonským animovaným filmom a seriálom, k štýlu anime, prípadne komiksom manga. Pre Ayako Rokkaku je však skôr dôležitejší spôsob alternatívnej fabulácie dejových prvkov. Jej obrazy sú živé, plné deja, vzruchu, radosti, ale aj napätia a pochybností. Neobyčajne zaujala nielen renomovaného japonského popartistu Takašiho Murakamiho, ktorý ju prizval k spolupráci na projekte VOLTA 02 v Bazileji, ale aj známeho francúzskeho zberateľa a mecéna umenia Françoisa Pinaulta. Nedávno pracovala s Kentarom Kawagučim (skupina 54-71) na filmovom projekte „About Us“, uvedenom na medzinárodnom festivale súčasného umenia SCOPE BASEL.

Eva Trojanová
 

Partneri: