2% pre Danubianu

Vážení priatelia Danubiany,
Vážení výtvarní umelci,

Poznáme sa už príliš dlho na to, aby som vám vzletnými rečami opisoval našu činnosť a dôvody, pre ktoré sa chceme uchádzať o vašu podporu.
Sami veľmi dobre viete, že od roku 2000, keď sme neďaleko Bratislavy otvorili jedinečný priestor na prezentáciu výtvarného umenia, sme pre vás pripravili desiatky výnimočných výstav nielen domácich, ale aj európskych a svetových umelcov. Za tie roky sme spoločne prešli dlhú cestu, ktorú možno rozdeliť na dve etapy.
Prvá prebiehala od septembra 2000, keď sme naše múzeum otvorili, až do konca roka 2011, keď sa náš zakladateľ Gerard Meulensteen rozhodol venovať svoje múzeum nielen Slovensku, ale predovšetkým jeho výtvarníkom a všetkým obdivovateľom výtvarného umenia.
Od roku 2012 už ako nezisková organizácia píšeme novú kapitolu našej histórie, ktorej príbeh je spojený s účasťou a podporou našej činnosti zo strany štátu, zastúpeného Ministerstvom kultúry SR.
Toto viac ako šťastné spojenie prinieslo nášmu múzeu nové príležitosti, dynamiku a možnosti rozvoja. Úspešne sme v roku 2014 ukončili prístavbu Danubiany o pavilón stálej zbierky a mohli pre vás uskutočniť výstavy takých osobností umenia, akými sú napríklad Herman Nitsch, Joan Miró a Cobra, Jiri Georg Dokoupil, Robert Doisneau, Jan Švankmajer a pod.
Pravidelne sme vytvárali priestor aj pre slovenských výtvarníkov, ako sú napríklad Galandovci, Laco Teren, Rudolf Uher, a mnohých ďalších.
V roku 2017 máme naplánované viaceré zaujímavé projekty. Je to predovšetkým reprezentatívna výstava maďarských umelcov z Grunnerovej zbierky, ďalej výstavy nám už známeho francúzskeho fotografa Gerarda Rancinana, slávneho čínsko-amerického maliara Walasse Tinga, nášho českého priateľa Michaela Rittsteina, ale aj Vladimíra Kompánka, Alexa Mlynárčika, či španielskej umelkyne Francesky Martí.
Veríme, že tieto nepochybne zaujímavé výstavy by k nám opäť mohli prilákať okolo 50 000 návštevníkov, čo je pre múzeum nachádzajúce sa 20 km južne od hlavného mesta Bratislavy, viac ako zaujímavé číslo.

Rád by som vás touto cestou poprosil, aby ste pri zvažovaní, kam poukázať 2 % z vašich daní, nezabudli na vašu obľúbenú Danubianu.
Môžete nám veriť, že vaše finančné prostriedky použijeme zmysluplne s cieľom pripraviť naše výstavy ešte atraktívnejšie, k spokojnosti nielen vás, ale všetkých tých, ktorí k nám v roku 2017 zavítajú.

V prípade, ak sa nás rozhodnete podporiť, môžete svoje 2 % poukázať na našu spoločnosť:

Obchodné meno (Názov): DANUBIANA – Centrum moderného umenia, n.o.
Právna forma: Nezisková organizácia
IČO/SID: 45737932
Sídlo: 81107 Bratislava, Nám. Martina Benku 6  

Ďakujeme vám za dôveru a tešíme sa na stretnutie pri Dunaji na niektorej z ďalších výstav, ktoré pre vás s celým tímom Danubiany tak radi pripravujeme.

 

Vincent Polakovič
riaditeľ múzea